Proč řešit domácí počítačovou síť už během stavby

Hodláte stavět dům nebo rekonstruovat? Nezapomeňte na kvalitní počítačovou síť

 

Proč řešit domácí počítačovou síť už během stavby

Možná právě řešíte stavbu svého nového domu, uvažujete kam dát okna, kde budou dveře, kam s postelí, jakou koupelnu, zda-li bude fasádá světlá nebo tmavá, ale většina z Vás se nezaobírá tím, jak po domě vytvoří počítačovou síť.

Wi-Fi

Mnoho rodin řeší tento problém levným Wi-Fi routerem až se zabydlí a následně zjišťují, že to nefunguje tak jak si představovali.

Signál wifi je perfektní v zádveří, kde je router/modem, ale v obývacím pokoji, ve druhém patře nebo na terase už není tak silný nebo vypadává. Tiskárna má připojení pouze kabelem, ale ten není do žádného pokoje dotažen. Následně se pak řeší drahé nápravy pomocí extenderů, kabelů tažených okolo zdí a podobně.

Síťové/datové/LAN zásuvky

Setkáváme se ale i se zákazníky, kteří tento problém mají částečně vyřešený. Jejich projektant jim do nového domu navrhl několik síťových zásuvek (nejčastěji pak v obývacím pokoji, pracovně a dalších pokojích jako jsou dětské pokoje, ložnice atd). To už je mnohem lepší, ale už jim projektant nedoprojektuje jak vše zapojit. Zákazník pak má sice v domě třeba 5 zásuvek (v každém pokoji jednu), ale některé z nich nikam nevedou, protože standardní router má 3 (dražší 4) porty. Takže sice máme 5 zásuvek, ale aktivní všechny nejsou.

I s tím se někteří dokáží částečně poprat, ale třeba v obývacím pokoji si musí vybrat, jestli zapojí k internetu chytrou televizi nebo raději herní konzoli (protože po wifi to nejde, ta je tady už slabá). V pracovně se připojí síťová tiskárna, ale když je potřeba něco vytisknout, tak se s notebookem běží do zádveří, kde je signál a podobně.

SSID – název Wi-Fi

Najdou se i tací, kteří dokáží Wi-Fi signál dostat do každého koutu domu. Ne každý to ale zvládne nastavit správně a tak se objevují v jednom domě Wi-Fi sítě „Novákovi-přízemí“ společně se sítěmi „Novákovi-patro“ a „Novákovi-zahrada“. Sice už člověk nemusí s notebookem běhat do zádveří na signál, ale stále musí kontrolovat, jestli je připojen ke správnému přípojnému bodu, který má dostatečnou sílu.

Snadné řešení

A přitom je řešení tak snadné. Obzvlášť v době projektování domu nebo během výstavby se dá toto všechno vyřešit velice jednoduše. Ano, vyjde to dráž než řešení pomocí jednoho levného Wi-Fi routeru, ale při investici několika milionů do Vašeho domu, ve kterém budete bydlet příštích několik dekád se to určitě vyplatí.

Správně vyladěná domácí síť pak umožňuje připojení všech zařízení, která si zákazník vymyslí – chytrá televize, herní konzole, projektor, počítače, zabezpečení domu, kamerový systém, notebook, telefony, tablety, zařízení IoT jako jsou žárovky, reproduktory a cokoliv dalšího, co Vás napadne. Po celém domě je pak pouze jedna Wi-Fi s několika přístupovými body řešena elegantními prvky mezi kterými se ostatní zařízení dokáží jednoduše automaticky přepojovat tak, aby to uživatel vůbec nepoznal. Je možné zřídit i Wi-Fi síť pro hosty, která může mít různá omezení – omezení rychlosti, aby Vám kamarádi Vašich ratolestí nesebrali veškerý datový tok; omezení přístupu, aby se nikdo kromě Vaší rodiny nedostal k osobním dokumentům ve Vaší síti; nebo třeba časová omezení, aby například školou povinné děti nebrouzdali po internetu ještě o půlnoci…

Proto nepodceňte návrh počítačové sítě, když je v dnešní technické době vše připojeno online. Právě při plánování Vašeho domu se můžete připravit na bezproblémový chod na příštích několik let nebo desetiletí